نحوه انتخاب الکتروموتور

انتخاب صحیح الکتروموتور یکی از ضروری ترین امور مهندسی در هر واحد صنعتی می باشد. ویژگی های موتور به طور گسترده با ماهیت کاربردشان و نوع وظیفه ای که از آنها انتظار می رود متفاوت است. لذا در این بخش به نحوه ی صحیح جمع آوری اطلاعات یک الکتروموتور برای انتخاب و سفارش می پردازیم.

در الکتروموتورهای AC که رایج ترین نوع الکتروموتور است چند معیار برای انتخاب الکتروموتور دارای اهمیت است. 

نحوه انتخاب الکتروموتور

بازدیدکننده محترم، در صورت بازدید این صفحه با موبایل، لطفا جهت رویت کامل جداول، زمانی که روی جداول هستید تصویر را به سمت چپ یا راست بکشید (برخی جداول به دلیل بزرگی ممکن است در صفحه نمایش شما به صورت کامل نمایش داده نشوند، همچنین می توانید موبایل خود را به صورت افقی بگیرید تا جداول را بهتر ببینید.).

متغیرهای انتخاب الکتروموتور

  1. سرعت
  2. گشتاورکارکرد
  3. ولتاژ
  4. فرکانس منبع تغذیه

محل کارکرد الکتروموتور

برای انتخاب الکتروموتور مناسب باید اطلاعات دقیقی از محل و محیط نصب الکتروموتور در دست باشد.

  • حداکثر رطوبت محل کارکرد: %
  • حداقل و حداکثر دمای محیط کارکرد: ⁰c
  • ارتفاع محل کارکرد از سطح دریای آزاد: m

                               ********  اگر در حال خرید هستید و یا عجله دارید نصف صفحه پایین بروید  *********


دمای محیط

طبق استانداردهای طبیعی، بازده موتور بر اساس دمای 40 درجه محیط، توسط فروشندگان اعلاممی شود. اگر انتظار برود که درجه حرارت محیط برای مدت زمان طولانی بالا می ماند، آنگاه موتور باید از این نظر که آیا برای حفظ بازده مشخص در دمای بالاتر مناسب است یا نه بررسی شود، در غیر این صورت، باید عامل بار لازم برای دانستن بازده پیش بینی شده یواقعی در درجه حرارت بالاتر به کار گرفته شوند. به منظور حفظ بازده موتور در دمای بالاتر، بعنوان قدرت مورد نیاز تجهیزات حرکتی، ممکن است لازم باشد که برای جلوگیری از عوارض جانبی ناشی از کاهش رتبه قدرت موتور، اندازه فریم بزرگ تری برای موتوری با همان رتبه انتخاب شود.

ارتفاع از سطح دریا

بازده های موتور استاندارد توسط تولید کنندگان برای ارتفاع سایتی (محل مورد نظر) تا 1000 متر مشخص شده است. برای ارتفاعات بیش از 1000 متر، رتبه بندی موتور باید از نظر مناسب بودن برای حفظ بازده مشخص مورد بررسی قرار گیرد، در غیر اینصورت، عامل مدت زمان باید برای دانستن بازده واقعی پیش بینی شده در ارتفاع بالاتر به کار گرفته شود. معیار انتخاب موتور، همان معیاری است که برای درجه حرارت بالاتر محیط ارائه شده است.

متغیرهای قابل محاسبه در الکتروموتورها

اولین مرحله دور موتور الکتروموتور یا سرعت کارکرد

سرعت یا دور الکتروموتورهای القایی قابل تغییر و تنظیم نمی باشد. برای کاهش دور موتور متناسب با سرعت مورد نیاز برای دستگاه و همچنین افزایش گشتاور از گیربکس می شود، که تعیین صحیح نسبت کاهش دور گیربکس با در نظر گرفتن سرعت موتور ضروری است.

دومین مرحله محاسبه گشتاور

در یک موتور الکتریکی القایی تک فاز، همیشه گشتاور در شروع حرکت کمتر از گشتاور نامی است، به همین دلیل سرعت براساس گشتاور شروع کار موتور انتخاب می گردد، که این باعث می شود سرعت حقیقی از سرعت نامی تجاوز نماید. در طراحی الکتروموتورها همیشه این مسئله را باید در نظر داشت که در حالت کارکرد با سرعت یا دور نزدیک به دور نامی، کمترین مقدار افزایش دما را داشته باشند.

به عنوان یک توصیه مشترک می‌توان برای انواع موتورهای الکتریکی، استفاده از ترمز الکترومغناطیسی برای هر نوع الکتروموتوری که کارکرد آن به صورت عمودی است را به منظور نگه داشتن نیروی موجود زمانی که الکتروموتور خاموش است، در نظر داشت.

علاوه بر روند انتخاب، محاسبه صحیح و دقیق سرعت، گشتاور و اینرسی بر اساس الزامات حرکت و مکانیسم نیز بسیار مهم است، که این محاسبات نیاز به زمان و تجربه کافی دارند. 

محاسبه گشتاور موتور الکتریکی

لیست مشخصات فنی الکتروموتور ها 


اطلاعات عمومی الکتروموتور

در ابتدا می بایست مشخص نمود که الکتروموتور مورد نیاز برای یک پروژه جدید با طراحی جدید مورد نیاز است یا برای جایگزینی یک الکتروموتور قدیمی، پس از تعیین آن، اطلاعات را طبق جدول ذیل آماده می نماییم. 

الکتروموتور مورد نیاز برای یک پروژه

اطلاعات عمومی الکتروموتور مورد نیاز

اصطلاحات تخصصی در انتخاب الکتروموتور

الکتروموتور اصطلاحات تخصصی در انتخاب الکتروموتور

الکتروموتور اصطلاحات تخصصی در انتخاب الکتروموتور 2

کلاس یا درجه بندی عایق

درجه حرارت مجاز برای شش کلاس مختلف از عایق بر اساس دمای 40 درجه سانتیگراد محیط، برای کلاس های مختلف از مواد عایق به شرح ذیل می باشد.

عایق های حرارتی حداکثر درجه حرارت مجاز افزایش یافته (درجه سانتیگراد) دمای طبیعی کل (درجه سانتیگراد) دمای طبیعی مجاز، افزایش بیش از 40 درجه سانتیگراد کلاس حرارتی عایق
پنبه، ابریشم، کاغذ آغشته شده / پوشش دار 105 100 60 A
لعاب مصنوعی بر اساس پلی وینیل استات، پلی اورتان اپوکسی در رزین پلی آمید 120 115 75 E
میکا، فایبر گلاس، آزبست با باند مناسب، یعنی رزین های مصنوعی، رزین های اپوکسی جلا داده شده و یا ترکیبات آسفالت بتمنس 130 120 80 B
میکا، فایبر گلاس، آزبست با باند مناسب، یعنی اپوکسی الکیدی رزین، رزین های الکیدی با سیلیکون اضافه 155 140 100 F
الستمر سیلیکون، میکا، شیشه فیبر و غیره با مواد چسبنده مانند رزن سیلیکون 180 165 125 H
ظروف میکا، کوارتز در دیگر کلاس های میکا، با مواد چسبنده از رزین های سیلیکونی 225 210 170 G